FAQ

Kauppa

Ajanvaraus

Aloita Golf

Robotgräsklippare på Archipelagia Golf

Archipelagia Golf har nu totalt tre robotgräsklippare i användning, och de kan klippa dygnet runt med undantag för laddningstider.

När robotarna arbetar på banan i sin egen takt underlättar det vardagen både för spelare och banpersonal, då behovet av att vänta på att banan ska bli fri minskar.

Eftersom robotarna arbetar nästan dygnet runt under sommarsäsongen, även medan spel pågår, är det sannolikt att spelare kommer att stöta på dem under sin runda.

Vanliga frågor om robotgräsklipparna

Var arbetar robotgräsklipparna?

Inledningsvis arbetar robotgräsklipparna på hål 4, 10, 14, 15 och 18. Totalt används tre robotgräsklippare och de klipper endast fairways. Ruffarna klipps fortfarande med traditionella åkgräsklippare.

Vad händer om roboten flyttar din boll efter att bollens rörelse har stannat?

Bollen ska utan plikt placeras tillbaka på sin ursprungliga plats.

Vad händer om din boll träffar roboten medan bollen fortfarande är i rörelse efter slaget?

Bollen kan studsa från robotens hölje i en annan riktning. I detta fall fortsätter spelet från den plats där bollen hamnar. Situationen motsvarar till exempel att bollen träffar ett sprinklerlock.

Vad ska man göra om roboten rör sig mot dig?

Robotarna är utrustade med ultraljudssensorer som gör att de kan upptäcka hinder framför sig. Roboten saktar ner när den närmar sig ett hinder och fortsätter framåt tills den lätt vidrör hindret. Därefter byter roboten riktning och fortsätter sitt arbete.

Vad händer om roboten kör över din boll?

Om detta olyckligtvis händer kan robotarnas små blad orsaka mycket små, nästan osynliga märken på golfbollens yta. Bladen ger dock efter när de träffar ett fast föremål och har därför inte kraft att förstöra bollen.

Enligt golfreglerna får en skadad boll ändå bytas ut under det spelade hålet.

Vad ska man göra om roboten har fastnat eller fallit ner i ett hinder?

Sådana situationer kan förekomma särskilt i början när robotarna nyligen tagits i bruk. Det är mycket viktigt att spelare inte rör robotarna. Klipparnas blad är vassa och robotarnas interna larmsystem reagerar om de flyttas utan tillstånd.

Banpersonalen är utbildad för att lösa eventuella problem med robotarna och upptäckta problemområden åtgärdas så snabbt som möjligt.

Robotarna skickar information om sin funktion och eventuella störningar på distans, vilket innebär att banpersonalen hela tiden har aktuell information om robotarnas position och funktion.

Viktigt för spelare

Lämna inte klubbor, paraplyer, klubbhuvor, kikare eller andra liknande föremål på marken. Banan ansvarar inte för skador på golfbollar eller annan utrustning som lämnats på marken.